sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

Relacja z Halowych MPN w Lekkoatletyce w Spale

W dniu 11.03.2023 roku odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Niesłyszących w LekkoatletycePOWRÓT DO Aktualności

W dniu 11 marca 2023 roku odbyły się Halowe Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce kończące zimową rywalizację pod dachem w Centralnym Ośrodku Olimpijskim w Spale.

Przybyło 11 klubów sportowych tj. ŁKSG Łódź, Spartan Lublin, Korona Szczecin, UMKSN Poznań, Mazowsze Warszawa, IG Warszawa, Odra Racibórz, Wars Warszawa, IKS Bydgoszcz, MIG Gliwice, i Świt Wrocław. Lekkoatleci wzięli udział w zawodach i wystartowali w następujących konkurencjach biegowych jak i technicznych: 60m, 200m, 400m, 800m, 1500m, sztafeta 4x200m, skok w dal, pchnięcie kulą i skok wzwyż.

O godzinie 11.15 Prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Stempurski Wojciech, wiceprezes zarządu Włodarczyk Tomasz wraz z członkiem PZSN Jarosławem Jańcem oraz z sztabem trenerskim sekcji LA (Marek Jaros, Marek Jakubowski i Rafał Śliwka) omawiały na temat Mistrzostw Polski Niesłyszących pod dachem są sprawdzianem i obserwacji zawodników oraz talentów przygotowania do 11. Mistrzostw Europy Niesłyszących i 5. Mistrzostw Europy Juniorów Niesłyszących w Lekkoatletyce które odbędą się w 21-26 sierpnia 2023 roku w Szczecinie na stadionie im. Wiesława Maniaka.

Mistrzem Polski w biegu sprinterskim na 60m został mistrz olimpijski z Brazylii (Caxias do Sul) Oskar Gołębiowski (7.14s.) z klubu Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych SPARTAN i Martyna Boguszewicz (8.28s.) z klubu Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych Korona. W konkurencjach 200m kobiet wygrała Martyna Boguszewicz (Korona Szczecin) – 27.62s. a mężczyzn Oskar Gołębiowski (Spartan Lublin) – 22.90s. W biegu na 400m mężczyzn wygrał niezawodny Grzegorz Kotowski ze Spartana Lublin (52.83s.) a kobiet wygrała zawodniczka z Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA – Sara Plewczyńska z czasem 64.59 s. W konkurencjach technicznych w pchnięciu kulą najlepiej spisał się brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Brazylii (Samsun) Oskar Kokoszewski ze Spartana Lublin z wynikiem 15.57m. Mistrzem Polski w skoku w dal wygrał Janda Bartłomiej (Korona Szczecin) 6.37m. a kobiet wygrała Natalia Nowaczyk z Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych KORONA z wynikiem 5.03m i pobiła rekord życiowy.

Najciekawszy był bieg na 800m gdzie była zacięta walka trwała do ostatnich metrów wygrał niezawodny Michał Kulpa z Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych SPARTAN z czasem 2:05.12s. drugie miejsce zajął Tomasz Gawroński (LKSG Spartan Lublin) z czasem 2:07.68s. Trzecie miejsce zajął Adrian Wieczorek z Szkolnego Klubu Sportowego Niesłyszących ODRA Racibórz z czasem 2:08.00s.

Na ostatnim konkurencji w sztafecie 4x200m kobiet wygrała Korona Szczecin (Natalia Nowaczyk, Karolina Jędrzejczyk, Sara Plewczyńska i Martyna Boguszewicz) gdzie po 32 latach pobiła Nowy Halowy Rekord Polski Niesłyszących z czasem 1:52.62s. Poprzedni rekord należała do Reprezentacji Polski Niesłyszących (Ewa Molenda, Monika Kędziar-Lazar, Dorota Bieńkowska, Renata Bieńko) z czasem 1:54.3 s. gdzie odbyły się w Mińsku na Białorusi w 1991 roku. Drugie miejsce zajęła Wrocławski Klub Sportowy Głuchych ŚWIT (Bigaj Dominika, Biedna Alicja, Wierzbicka Katarzyna, Chardykow Sonia) z czasem 2:01.69s. Trzecie miejsce również Świt Wrocław II (Radecka Klara, Wojciechowska Anna, Schevhenko Elwira, Moroz Martyna) z czasem 2:24.12s.

W klasyfikacji medalowej wygrała Szczecińska Korona z dorobkiem 17 medali (7 złotych, 4 srebrnych i 6 brązowych). Drugie miejsce zajęła Spartan Lublin 10 medali (5 zł., 5 sr.) a trzecie miejsce Warszawski Klub Sportowy Głuchych WARS (2-0-0).

W klasyfikacji punktowej wygrała również Korona Szczecin 157 pkt. Drugie miejsce zajęła Wrocławski Klub Sportowy Głuchych Świt Wrocław  116 pkt. a trzecie miejsce Lubelski Klub Sportowy Głuchych SPARTAN 91 pkt.

Impreza dofinansowana z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorem był Polski Związek Sportu Niesłyszących.