Podsumowanie

Podsumowanie XX Zimowych Igrzysk Głuchych w Futsalu Kobiet, Erzurum, dn.02-12 marca 2024POWRÓT DO Aktualności

Podsumowanie XX Zimowych Igrzysk Głuchych w Futsalu Kobiet, Erzurum, dn.02-12 marca 2024

Dzień 1 - 01 marca 2024
W dniu wczorajszym polskie futsalistki z Reprezentacji niesłyszących kobiet dotarły do tureckiego miasta Erzurum by wziąć udział w XX Zimowych Igrzyskach Głuchych. Futsal, jako dyscyplina sportu, został po raz pierwszy w historii dopuszczony do zawodów o takiej randze, tym bardziej więc debiutancki mecz Polek z Wielką Brytanią miał naprawdę wysoką temperaturę. Nasz zespół rozpoczął niestety to spotkanie nieco spięty, dość szybko dał sobie strzelić gola i pomimo odrobienia straty (gol Agaty Murawskiej na 1-1), do przerwy przegrywał 1-3. Gdy rywalki, już w drugiej połowie, zdobyły czwartego gola, wydawało się, że jest już po meczu. Nic jednak bardziej mylnego. Trener Ożóg wycofał bramkarkę, rozpoczęliśmy grę w przewadze i w ciągu paru minut z wyniku 1-4 zrobił się remis, 4-4. Na nasze nieszczęście końcówka należała do przeciwniczek. Zespół Wielkiej Brytanii zaliczył jeszcze dwa trafienia, a nam choć mieliśmy również kolejne, dogodne, sytuacje, zdobyć gola się już nie udało. Po pierwszym dniu rywalizacji w grupie A turnieju prowadzą w niej Niemki, które pokonały gospodynie turnieju, Turcję, 8-1.

Dzień 2 - 02 marca 2024
Za nami drugi dzień Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących w Erzurum, który zakończył się oficjalną ceremonią otwarcie olimpiady, naturalnie z udziałem drużyny polskich futsalistek. Nim jednak nasze reprezentantki, wraz ze sztabem szkoleniowym, mogły obserwować spektakl przygotowany przez organizatorów zmagań w Turcji, uczestniczyły w oficjalnym treningu, podczas którego sztab zwrócił szczególną uwagę na elementy, jakie w dniu wczorajszym nie do końca dobrze funkcjonowały, w czasie spotkania z Wielką Brytanią. Zawodniczki dobrze przepracowały jednostkę treningową, co miejmy nadzieję zaowocuje dobrym występem w jutrzejszym meczu z Niemcami. Początek tej konfrontacji w niedzielę, 03 marca, o godzinie 15:00 czasu polskiego.

Dzień 3 - 03 marca 2024
W swoim drugim meczu grupowym, podczas Igrzysk Olimpijskich Głuchych, w tureckim Erzurum, reprezentacja Polski kobiet w futsalu przegrała dziś z Niemcami 3-6. Spotkanie dobrze rozpoczęło się dla naszej kadry, bo już po kilku minutach prowadziliśmy 2-0, po celnych uderzeniach Wiktorii Aumiiller oraz Oliwii Gały. Trener rywalek wziął wówczas czas, którego efektem był gol kontaktowy na 2-1. Niestety kolejne minuty upłynęły pod dyktando Niemek, którym udało się, jeszcze przed przerwą, zdobyć dwie, kolejne bramki, tak że do szatni schodziliśmy przegrywając 2-3. Wydawało się, że po zmianie stron polski zespół zdoła odrobić tą, niewielką, stratę, niestety to rywalki trafiły ponownie do siatki i to dwukrotnie, tak że przy wyniku 2-5, trener Piotr Ożóg zmuszony był zarządzić grę w przewadze 5 na 4. System ten dał nam w poprzednim spotkaniu, z Wielką Brytanią, aż trzy trafiania z rzędu, tym razem jednak ta sztuka się nie udała. Na trzeciego gola Polek przeciwniczki odpowiedziały swoim, szóstym trafieniem i sędzia zakończył mecz. W aktualnej sytuacji nasza reprezentacja ma jeszcze szanse awansu do półfinału, zależne są one jednak nie tylko od wygranej Polski z Turcją (mecz już jutro 04 marca o godzinie 12:00), ale również od wyniku spotkania gospodyń Olimpiady z Brytyjkami.

Dzień 4 - 04 marca 2024
Mamy to! W swoim trzecim meczu na Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Erzurum Polska odniosła pierwsze zwycięstwo, pokonując Turcję 6-2. Wbrew pozorom nie była to łatwa wygrana, rywalki zawiesiły bowiem poprzeczkę wysoko, stawiając na agresywną grę i długimi momentami, wysoki pressing, z czego notabene zespół turecki jest znany. Pomimo tego polski team dyktował warunki już od samego początku meczu, do przerwy prowadził 3-0, a drugiej połowie mądrze kontrolował grę, choć gospodynie próbowały odrobić straty, grając między innymi w przewadze. Tym samym reprezentacja Polski wygrała swój pierwszy w historii futsalowy mecz na Olimpiadzie, przy okazji rewanżując się tureckiej drużynie za niedawną porażkę w półfinale piłkarskich Mistrzostw Świata Głuchych w Malezji.

Dzień 5 - 05 marca 2024
Za naszymi futsalistkami, rywalizującymi w XX Igrzyskach Olimpijskich Głuchych w Erzurum, już trzy mecze grupowe, po których wiadome jest, iż polski zespół powalczy ostatecznie o miejsca 5-8 turnieju. Dziś zawodniczki miały w związku z tym nieco luźniejszy dzień, co nie oznacza że nic się nie działo. Najpierw cała drużyna wybrała się na spotkanie Hiszpanek z Brazylijkami, decydujące o pierwszym miejscu w drugiej grupie żeńskiego turnieju olimpijskiego, a następnie miały miejsce godzinne zajęcia treningowe na jednej z hal, w których toczy się rywalizacja kobiet i mężczyzn. W dniu jutrzejszym (06 marca) Polki również nie mają zaplanowanego żadnego meczu, zagrają dopiero w najbliższy czwartek, przeciwko Kenii, spotkanie nie mające już wpływu na ostateczny układ tabeli w naszej grupie.

Dzień 6 - 06 marca 2024
Środa, 06.03.2024, była dla naszych futsalistek, przebywających w Erzurum, na Igrzyskach Olimpijskich Głuchych, dniem bez oficjalnego meczu. Dziewczyny wykorzystały więc ten czas na regenerację oraz kolejny trening. Sztab szkoleniowy zaplanował tym razem zajęcia treningowe z naciskiem na wykończenie akcji strzałem, a także grę z pivotem. Wieczór zawodniczki spędziły we własnym gronie, integrując się przy różnego rodzaju grach i zabawach, tak aby zresetować głowy przed jutrzejszym meczem przeciwko Kenii. Początek czwartego starcia naszej drużyny podczas XX Igrzysk Niesłyszących w Turcji o godzinie 8.30 czasu polskiego.

Dzień 7 - 07 marca 2024
W dniu dzisiejszym Reprezentacja Polski Niesłyszących kobiet w futsalu miała zaplanowany pierwotnie ostatni mecz w grupie A, rundy eliminacyjnej Zimowych Igrzysk Olimpijskich Głuchych w tureckim Erzurum. Niestety, drużyna kenijska, która miała być naszym rywalem, finalnie nie stawiła się do gry w tym spotkaniu i Polkom przyszło jedynie odczekać regulaminowe 5 minut, a następnie arbiter odgwizdał koniec meczu, wgranego tym samym przez naszą drużynę walkowerem, 5-0. W drugim rozgrywanym dziś meczu naszej grupy Brytyjki podzieliły się punktami z Niemcami, zapewniając sobie tym samym pierwsze miejsce w tabeli, co oznacza iż w półfinałach Igrzysk Wielka Brytania zagra z Brazylią, a Hiszpanki z Niemkami. Drużyna prowadzona przez trenera Piotra Ożoga powalczy natomiast w najbliższą sobotę z Irlandią, o miejsca 5-8 turnieju olimpijskiego kobiet. W drugiej parze małego półfinału znalazły się Japonki i zespół Turcji. W przypadku wygranej Polek z reprezentantkami Zielonej Wyspy, zagrają one ostatecznie ze zwycięzcą tej, ostatniej pary.

Dzień 8 - 08 marca 2024
Przed przystąpieniem do finalnej fazy rozgrywek futsalowych XX Zimowych Igrzysk Niesłyszących polski zespół miał jeszcze dzisiaj dzień wolny od meczu, co nie znaczy że wolny całkowicie. Podopieczne Piotra Ożoga rozpoczęły go od porannego treningu, w czasie którego doskonaliliśmy elementy gry w przewadze oraz kombinacji w grze z pivotem. Następnie drużyna wróciła do wioski olimpijskiej, gdzie jest zakwaterowana, a po obiedzie, korzystając z transportu udostępnionego przez gospodarzy Olimpiady, wybrała się na krótkie zwiedzanie centrum miasta Erzurum, gdzie odbywają się Igrzyska. Zespół miał okazję podziwiać m.in. okazały zamek oraz pobliski meczet, zawodniczki zakupiły również pamiątki i suweniry dla rodziny oraz znajomych z Polski. Po wieczornej odprawie cała drużyna udała się na odpoczynek, aby być w pełni gotową na jutrzejsze starcie z Irlandią (09 marca).

Dzień 9 - 09 marca 2024
Mamy to! W swoim debiucie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących reprezentacja Polski kobiet w futsalu zagra o miejsce piąte, z Japonią, w najbliższy poniedziałek (11 marca), o godzinie 10.30. Do tej konfrontacji dojdzie dzięki dzisiejszemu zwycięstwu Polek z Irlandią, odniesionemu w stosunku 3-1. Wynik meczu z reprezentantkami Zielonej Wyspy został w 100% ustalony już w pierwszej połowie spotkania, w którym biało-czerwone szybko objęły prowadzenie, po strzale Klaudii Łasickiej. Następnie do siatki trafiały kolejno, Agata Murawska oraz ponownie Łasicka, po mierzonym uderzeniu z rzutu wolnego. Irlandki odpowiedziały tylko jednym trafieniem, 7 sekund przed gwizdkiem sędziego, kończącym pierwszą odsłonę konfrontacji. W drugich 20 minutach bramek już nie zobaczyliśmy, trzeba jednakże oddać, że nasze rywalki miały swoje sytuacje, wyśmienicie broniła jednak między polskimi słupkami Lidia Maziarz. Dzisiejsza wygrana jest trzecią z rzędu potyczką, którą polski team rozstrzygnął na swoją korzyść.

Dzień 10 - 10 marca 2024
Dziesiąty dzień XX Zimowych Igrzysk Niesłyszących w tureckim mieście Erzurum przebiegał, dla polskich futsalistek, pod znakiem finalnych przygotowań do ostatniego już meczu na Olimpiadzie, w którym jutro biało-czerwone zmierzą się z aktualnymi Mistrzyniami Świata głuchych w futsalu, czyli z Japonią. Zespół Piotra Ożoga rozpoczął tą intensywną niedzielę od odprawy, podczas której przeanalizowano wczorajszą konfrontację z ekipą Irlandii, następnie odbył się intensywny trening, gdzie ćwiczono głównie założenia gry na mecz z reprezentantkami Kraju Kwitnącej Wiśni, a całość panelu szkoleniowego zakończyła następna odprawa, poświęcona już stricte jutrzejszej potyczce. Wieczorem, po intensywnym dniu, drużyna udała się na zasłużony odpoczynek, tak bardzo potrzebny przed tym ostatnim spotkaniem.

Dzień 11 - 11 marca 2024
Reprezentacja Polski Niesłyszących w futsalu kobiet, w swoim debiucie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących, zajęła ostatecznie 6 miejsce, o czym finalnie zadecydował dzisiejszy mecz z Japonią. Polki bardzo dobrze weszły w to spotkanie, stosując od samego początku grę z wycofaną bramkarką i szybko objęły prowadzenie, po celnym trafieniu Klaudii Łasickiej. Jeszcze przed przerwą drugiego gola dołożyła Wiktoria Aumiiller, więc druga odsłona meczu rozpoczęła się od dwubramkowego prowadzenia naszej drużyny. Japonki odrobiły jednak lekcję z pierwszych 20 minut potyczki, próbowały neutralizować Polską grę w przewadze wysokim pressingiem, czego efektem były dwa gole, w tym jeden z karnego, dające reprezentantkom Kraju Kwitnącej Wiśni remis 2-2. Do końca regulaminowego czasu gry więcej bramek już nie zobaczyliśmy, choć obie strony miały swoje okazje, co oznaczało konieczność rozegrania dogrywki. W niej także żaden gol nie padł, a biało-czerwone mądrze kontrolowały grę, znów z powodzeniem stosując grę w wycofaną golkiperką. W końcu sędzia zakończył mecz z rezultatem remisowym, co oznaczało konieczność rozegrania rzutów karnych, w których Polska ostatecznie uległa Japonkom w stosunku 3-4. Mistrzyniami Olimpijskimi w futsalu kobiet została drużyna Hiszpanii, która w finale pokonała Brazylijki, a brąz przypadł w udziale ekipie Niemiec.

Dzień 12 - 12 marca 2024
Reprezentacja Polski Niesłyszących Kobiet w futsalu wróciła już do kraju po wyczerpującym i jednak nie do końca satysfakcjonującym turnieju w ramach XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich Głuchych. Osiągnięty wynik, 6 miejsce, wstydu na pewno nie przynosi, ale zarówno sztab kadry, jak i zawodniczki nie ukrywają, że liczyli na więcej, a większość drużyn skalsyfikowanych wyżej od biało-czerwonych była w naszym zasięgu.

Sport jednak bywa okrutny i w tym przypadku pokazał nam to swoje gorsze oblicze, gdy najpierw, tuż przed wyjazdem do Turcji, kadra straciła dwie kluczowe futsalistki - Justynę Siwek i Martę Kaczmarczyk wyeliminowały poważne kontuzje - a później okazało się, że regularna gra w piłkę na wysokości blisko 2500 m.n.p.m. nieco jednak różni się od tej z jaką polskie reprezentantki mają co czynienia na co dzień.

W efekcie osłabiony nieco zespół przegrał dwa inauguracyjne mecze i później, choć więcej porażek w regulaminowym czasie gry nie poniósł, nie był już w stanie zrekompensować sobie tych początkowych strat.

Ostatecznie debiut polskich, niesłyszących, futsalistek na Olimpiadzie nie zakończył się może w wymarzony sposób, dał nam jednak kolejne, bardzo wartościowe doświadczenia, które miejmy nadzieję zaprocentują w przyszłości.

Poniżej podajemy całą kadrę oraz sztab tej historycznej drużyny, która jako pierwsza reprezentowała nasz kraj podczas zimowych Igrzysk Głuchych w tej dyscyplinie sportu: