
Indywidualny Turniej Niesłyszących w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, Rybnik, dn. 11-13 października 2024
Głównym celem organizacji zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych, było wyłonienie zawodników kadry Polski niesłyszących na najbliższe ME w szachach szybkich i błyskawicznych w Chorwacji (5-13.04.2025). Celem ubocznym było promowanie tej formy sportu wśród osób niesłyszących.
W kategorii kobiet pod nieobecność 2 kadrowiczek Zuzanny Łukasik i Malwiny Szewczyk, które nie dojechały z powodu rozpoczęcia roku akademickiego, (nota bene P. Piekielnemu również studentowi to nie przeszkadzało się stawić na zawodach) rywalizacja przebiegała pomiędzy kadrowiczką nr. 3 - Moniką Kobylińską, a 8-letnią Niną Boś. Zdecydowanie lepiej zaprezentowała się najmłodsza zawodniczka turnieju Nina Boś wygrywając w kategorii kobiet zarówno w szachach szybkich jak i błyskawicznych
Wśród mężczyzn w szachach szybkich (10 minut + 5 sekund) wygrał posiadający najwyższy ranking Piekielny Paweł z klubu „Arkadia” Otwock, który nie przegrał żadnej partii. Drugie miejsce zajął drugi kadrowicz z Otwocka - Choroszej Aleksander, a na 3 miejscu uplasował się 11 krotny MPN - Mieczysław Czech reprezentujący IKS Bydgoszcz.. Najlepszym juniorem w szachach szybkich jak również w błyskawicznych okazał się 11-letni Mateusz Wasilewski reprezentujący gospodarzy Śląski Rybnik.
W turnieju szachów błyskawicznych z tempem 3 min + 2 sek najlepszy znów okazał się Paweł Piekielny, nie przegrywając żadnej partii Dalsze miejsca zajęli zawodnicy młodzi II - Ćwiek Mariusz - „Radomig” Radom , III Kasperczyk Szymon -Śląski Rybnik Dużym plusem turnieju był udział dużej grupy zawodników/czek w wieku od 7-15 lat (2 dziewczynki i 4 chłopców) skąd musieli mieć opiekę wolontariuszy (najczęściej kogoś ze swojej rodziny) w czasie turnieju.
Zawody bardzo dobrze sędziował Sławomir Sobociński, a pomagał mu Wieczorek Janusz, za co dostali od uczestników turnieju oklaski i podziękowania. Obserwatorem zawodów był trener kadry PZSN pan Jacek Bielczyk, który pozytywnie ocenił zarówno organizację turnieju jak i poziom zawodów oraz udział w nim obiecujących młodych zawodników reprezentujących już wysoki poziom gry, co dobrze rokuje na przyszłość kadry. Turniej był zgłoszony do FIDE i wielu młodych zawodników wyraźnie poprawiło swój ranking ELO. Oprócz dofinansowania ze strony FRKF, klub otrzymał również dotację na organizację zawodów ze strony UM Rybnika co pozwoliło pokryć koszta zakwaterowania i wyżywienia zawodników. Od strony medycznej imprezę zabezpieczała pielęgniarka p. Katarzyna Zadara. Jedynym zgrzytem było wycofanie się w ostatniej chwili 3 zawodników Kadzińskiego Wiesława z Arkadii Otwock, Gehrke Józefa z - Reyman Kraków oraz Szcześniaka Antoniego - Rybnik. O ile w wypadku tego pierwszego wymienionego zawodnika, który nie dostał z urlopowania z pracy udało się anulować rezerwację hotelu i wyżywienia, a w miejsce zawodnika z Krakowa dojechał Kłys Paweł to w trzecim przypadku Klub musiał opłacić koszta noclegu i wyżywienia za pierwszy dzień zawodów bowiem informacja o rezygnacji z gry w turnieju od A. Szcześniaka otrzymaliśmy już w trakcie trwania turnieju. Organizatorom zawodów też przytrafiła się wpadka, bowiem zapomnieli ubezpieczyć uczestników turnieju. Dobrze, że nikomu nic złego się nie stało.