sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

Relacja z MPN w Koszykówce 3x3

W dn. 30.09.-01.10.2023 odbyły się w Pruszkowie Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3 Kobiet i MężczyznPOWRÓT DO Aktualności

W dniach 30 września-01 października 2023 r. odbyły się w Pruszkowie zawody sportowe osób niesłyszących - Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3 Kobiet i Mężczyzn zorganizowane przez Polski Związek Sportu Niesłyszących, dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Zawody odbyły się w Hali Sportowej ZNICZ przy ul. Bohaterów Warszawy 4 w Pruszkowie. Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3 Kobiet i Mężczyzn były organizowane  po raz pierwszy w historii Polskiego Związku Sportu Niesłyszących. Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3 Kobiet i Mężczyzn w Pruszkowie były wcześniej rozreklamowane na stronach internetowych oraz na plakatach. Celem zorganizowania zawodów było  popularyzowanie sportu w środowisku osób niepełnosprawnych z wadą słuchu.  Ten turniej jest ważnym etapem w przygotowaniach do Światowych Igrzysk Młodzieży Głuchych i Mistrzostw Świata Głuchych w Koszykówce Kobiet i Mężczyzn, które odbędą się w roku 2024. Uczestników zakwaterowano w Hotelu Anton przy ul. Bolesława Prusa 1 w Pruszkowie w dniach 30 września - 01 października 2023 r. Wyżywienie – kolacja, śniadanie i obiad były zapewnione na miejscu (Hotel Anton).  W dniu 29 września 2023 r. odbyło losowanie grup w koszykówce 3x3 Kobiet i Mężczyzn w Hotelu Anton w obecności Sekretarza Zarządu PZSN p. Jarosława Jańca, i  Trenera głównego PZSN p. Macieja Jacyny.  W sobotę 30 września 2023 r. o godz. 10:00 odbyła się odprawa techniczna. Na odprawie byli obecni trenerzy, kierownicy i kapitanowie drużyn biorących udział w zawodach.  Omówiono na niej regulamin zawodów. W dniu 30 września 2023 r. o godz. 10:45 nastąpiło otwarcie Mistrzostw Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3 Kobiet i Mężczyzn. Była minuta ciszy upamiętniająca koszykarza ŁKSG Łódź śp. Marcina Stępienia. W Turnieju wzięły udział kluby sportowe zrzeszające osoby niepełnosprawne z wadą słuchu z różnych stron Polski. W turnieju kobiet  grało 5 drużyn: LKSG SPARTAN Lublin, ŁKSG Łódź I, ŁKSG Łódź II, WKSN ŚWIT Wrocław I i WKSN ŚWIT Wrocław II, a w turnieju mężczyzn grało 7 drużyn: LKSG SPARTAN Lublin, ŁKSG Łódź I, ŁKSG Łódź II, RKSG REYMAN Kraków, SSN MIG Gliwice i WKSMIG IG Warszawa i WKSN ŚWIT Wrocław. Na zawodach obecny był pierwszy trener kadry Polski w koszykówce mężczyzn p. Kamil Wania, który obserwował cały turniej  i zawodników, którzy w przyszłości mogą zostać powołani do kadry Polski. Obecny był trener Kadry Polski w koszykówce juniorek p. Tomasz Romanowski, który obserwował cały turniej  i juniorki, które w przyszłości mogą zostać powołane do kadry Polski. Obecni byli również trenerzy Kadry Polski w koszykówce juniorów p. Paweł Wardziak i Łukasz Nowak, który obserwowali cały turniej i juniorów, którzy w przyszłości mogą zostać powołani do kadry Polski. Zawody sędziowało łącznie dwunastu sędziów wysokiej rangi sędziowskiej w koszykówce 3x3: Katarzyna Zuchowicz, Maciej Krupiński, Tomasz Pytliński, Jakub Adameczek, Magdalena Cacko, Daria Powałka, Aleksandra Proc, Małgorzata Pawlak, Rafał Zuchowicz, Tomasz Prasolik, Daria Powałka, Grzegorz Cebul. W czasie rozgrywek obecna była służba medyczna - p. Hubert Głagowski.  Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Na zawody przybyło dużo kibiców. Marcin Inglot i Wojciech Inglot z firmy TOTAL ACTIVE zainstalowali system oświetlenia uruchamianego za pomocą gwiazdka celem udoskonalenia możliwości sędziowania na Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3.

Wszyscy byli zadowoleni z postępu i rozwoju technologii przeznaczonej dla środowiska sportu niesłyszących.  W turnieju kobiet ŚWIT Wrocław został Mistrzyniami Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3 Kobiet. ŁKSG Łódź zajęło II miejsce, SPARTAN Lublin zajął III miejsce, ŚWIT Wrocław II zajął IV miejsce i ŁKSG Łódź II zajął V miejsce. W turnieju mężczyzn MIG Gliwice został Mistrzem Polski Niesłyszących w Koszykówce 3x3 Mężczyzn. ŁKSG Łódź zajęło II miejsce, ŚWIT Wrocław zajął III miejsce, ŁKSG Łódź II zajął IV miejsce, REYMAN Kraków zajął V miejsce, SPARTAN Lublin zajął VI miejsce i IG Warszawa zajął VII miejsce. Po zakończeniu ostatniego meczu turnieju odbyła się ceremonia wręczenia nagród, medali i pucharów. Dekoracji dokonali Sekretarz Zarządu PZSN p. Jarosław Janiec, Członek Zarządu PZSN p. Krzysztof Wania,  Trener główny PZSN p. Maciej Jacyna, Koordynator CKiS p. Dariusz Kulpik, Trener kadry mężczyzn p. Kamil Wania, Trener kadry juniorów p. Łukasz Nowak.