polski
związek
sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

Obóz sportowy w Sianożętach – KKSG „Surdus” Kielce

Obóz sportowy w Sianożętach – KKSG „Surdus” Kielce
W dniach 06.07.2019-19.07.2019 odbył się kolejny letni obóz sportowy nad morzem w SianożętachPOWRÓT DO Aktualności

W dniach 06.07.2019-19.07.2019 odbył się kolejny letni obóz sportowy nad morzem w Sianożętach – urokliwej, niewielkiej miejscowości, z piękną, dużą plażą. Obóz zorganizowany został  przez Kielecki Klub Sportowy Głuchych SURDUS oraz Polski Związek Sportu Niesłyszących finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Kielcach. W obozie  wzięło  udział 40 uczestników/uczestniczek w tym osoby niepełnosprawne, wolontariusze oraz instruktor sportowy. Na  obóz wyruszyliśmy 06 lipca o godz. 20:00 spod siedziby KKSG SURDUS w Kielcach. Do Ośrodka SOLATOR dotarliśmy ok.  8:00 rozpoczynając śniadaniem. Po obfitym i smacznym jedzeniu uczestnicy zostali zakwaterowani w pokojach 2 lub 3  osobowych.  Pokoje posiadały łazienki, telewizory, czajniki, leżaki.  W budynku hotelowym była dostępna sieć internetowa wi-fi. Na obozie były serwowane trzy posiłki dziennie (śniadania w formie stołu szwedzkiego, obiad z deserem oraz  kolacja w formie stołu szwedzkiego). Jedzenie było bardzo urozmaicone smaczne i zdrowe z pewnością zaspokoiło wysublimowane gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Przez pierwsze cztery dni pobytu towarzyszyła nam deszczowa pogoda dlatego też był to doskonały czas na integrację oraz rozwój intelektualny i ducha sportowej walki poprzez gry i zabawy oraz ciekawe i bardzo emocjonujące turnieje szachowe. Potem dopisywała nam już znakomita pogoda, tak więc w tym roku nikt nie narzekał , że woda w morzu  jest za zimna. Każdy dzień rozpoczynaliśmy – porannym rozruchem. Były biegi i ćwiczenia wzmacniająco-rozciągające. Podczas obozu realizowany był program obozu który propagował sporty indywidualne i zbiorowe m.in.: spacery brzegiem morza z kijami nordic walking, tenis stołowy, siłownia zewnętrzna. Dużym zainteresowaniem cieszyły się turnieje siatkówki, które na stałe wpisały się do planu każdego dnia. Urozmaicone zajęcia sportowe przyczyniły się do aktywnego zaangażowania wszystkich uczestników obozu mając na uwadze  ograniczenia wiekowe oraz zdrowotne każdego z uczestników wyjazdu. To przyczyniło się do budowy ducha walki i dyscypliny w dążeniu do zdrowego trybu życia. Wieczorami zaś można było „wysilić mózg” podczas rywalizacji w kalambury dodatkowo  organizowane były zajęcia rekreacyjne i kulturalne takie jak: zabawy taneczne, projekcje filmowe podczas których dzielni wolontariusze próbowali prezentować swoje umiejętności w zakresie Polskiego Języka Migowego tłumacząc przekaz filmowy dla osób Głuchych. Była to doskonała forma udoskonalenia swoich umiejętności w zakresie języka migowego jak również wzajemnej integracji osób słyszących z Głuchymi. Ponad to organizowane były  gry i zabawy świetlicowe, konkursy, zabawy taneczne, które cieszyły się dużym powodzeniem i zainteresowaniem.

Na wielką atrakcyjność obozu wpłynęła wycieczka autokarowa do  Kołobrzegu położonego,
u ujścia rzeki Parsęty. W Kołobrzegu uczestnicy mogli zobaczyć  port morski, pełniący rozmaite funkcje, m.in. handlową, rybacką, jachtową oraz pasażerską, molo o długości 220 metrów. Miasto jest przyjazne turystom, ponieważ panuje tu wspaniały klimat oraz dobra atmosfera. Atrakcjami  Kołobrzegu były: rejs statkiem, latarnia morska z której można podziwiać panoramę miasta, Muzeum Oręża Polskiego, w którym znajdują się ciekawe zbiory polskich militariów oraz Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion, który posiada pokaźną kolekcję sprzętu pancernego, piękna szeroka piaszczysta plaża, port jachtowy, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz inne atrakcje. Uczestnicy bardzo intensywnie ale i przyjemnie spędzili czas w przepięknym Kołobrzegu. Po powrocie w Ośrodku czekał na nas wieczór grillowy i taneczny, a po 22:00 jak każdego dnia panowała cisza nocna i odpoczynek po intensywnym dniu. W ramach pobytu uczestnicy mogli każdego dnia korzystać z rowerów aktywnie zwiedzając przepiękną okolicę. Poruszając się po nadmorskiej  ścieżce rowerowej. Dźwirzyno – Grzybowo – Kołobrzeg – Bagicz – Sianożęty – Ustronie Morskie.  Cała trasa jest dość długa bo ma około 30 km i jej przejechanie zajmuje około 2 godziny w jedną stronę. Trasa jest stosunkowo prosta, bez większych górek, które mogłyby sprawić problem. Całość jest zbudowana ze świeżo położonej kostki więc jedzie się bardzo wygodnie. Co jednak jest najważniejsze trasa jest całkowicie odseparowana od ruchu samochodowego i w znacznej części biegnie tuż przy plaży.

Kolejną atrakcją obozu były wyjścia do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Aquapark Helios w Ustroniu Morskim gdzie uczestnicy korzystali z 6-cio torowego BASENU PLYWACKIEGO o następujących parametrach: - wymiary 25 x 12,5 m- głębokość 1,2 – 1,8 m; BASEN SZKOLENIOWO-REKREACYJNY - wymiary 13,70 x 12,5-15,30 m- głębność
0,9-1,25 m; w basenie tym są:
- 2 torowa strefa nauki pływania o głębokości 0,90 m
- 2 gejzery powietrzne
- 2 kaskady wodne z szeroką wylewką do masażu karku
- 2 stacje masażu wodno-powietrznego
- 4-stanowiskową ławkę z hydromasażem
- schody podwodne w wydzielonych punktach

Kąpielisko otwarte.
- 3 WANNY Z HYDROMASAŻEM;
- Siłowni;
- Bowling-u.

Tego typu wyjścia do Ustronia Morskiego pokonywane były przez uczestników obozu maszerując z kijami nordic walking lub na rowerach w zależności od kondycji każdego z uczestników.

Wymierne rezultaty obozowe to:
• zorganizowanie czasu wolnego dla osób niepełnosprawnych w czasie wakacji wypoczynek, sport i rekreacja,
• integracja grupy niepełnosprawnej,
• współdziałanie w zespole poprzez zabawę i sport,
• ogólna poprawa sprawności fizycznej i psychicznej.

Obóz na długo zapadnie w pamięci uczestników, a zdjęcia, kroniki oraz strona internetowa Stowarzyszenia będą przypominały chwile obozowego życia. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki i pomocy otrzymanej ze środków publicznych uczestnicy niepełnosprawni oraz wolontariusze mogli przeżywać swoją słoneczną przygodę nad Polskim morzem. Za ten cudownie spędzony czas serdecznie dziękujemy - Uczestnicy obozu oraz Zarząd Kieleckiego Klubu Sportowego ,,SURDUS” ze sportowym Pozdrowieniem.

Zdaniem Kieleckiego Klubu Sportowego Głuchych „SURDUS” całokształt zrealizowania zadania spełnił oczekiwania, czego dowodem po przeprowadzonym podsumowaniu pobytu było ogólne zadowolenie wszystkich uczestniczek/uczestników obozu, którzy stwierdzili, że w przyszłości chętnie wezmą udział w tej formie rehabilitacji społecznej. Postawione cele obozu zostały osiągnięte, a program zrealizowany. Mamy nadzieje, że praca treningowa oraz wolontariuszy wykonana podczas obozu pozytywnie wpłynie na zdrowie i formę uczestników obozu.

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.