
W dniach 19–29 sierpnia br. zorganizowaliśmy obóz sportowy klubu UMKSN Poznań w Kołobrzegu na obiektach MOSiR ul Łopuskiego 38 oraz częściowo na kwaterze prywatnej (M. Maj) W obozie wzięło udział 33 zawodników/czek niesłyszących z 4 sekcji: LA, PN, TS i Pływanie oraz 6 opiekunów / trenerów oraz 1 wolontariusz. Zrealizowano 28 jednostki treningowe. W tym: wycieczki rowerowe (grupa starsza), gokarty (grupa młodsza), zajęcia na basenie pływackim, w terenie-brzegiem morza, marszobiegi, sporty uzupełniające. Dzięki wynajęciu pięknego nowego stadionu tartanowego, już najmłodsi uczestnicy obozu mogli uczyć się biegania i zachowania na stadionie. Na zakończenie obozu został przeprowadzony test sprawności: bieg 60/100m, pchnięcie kulą, skok w dal.
Także sekcja pływania przeprowadziła sprawdzian i okazało się, że wszyscy poprawili swoje rekordy życiowe.
Zaplanowane cele:
a/ sportowy: uczyliśmy techniki pływania, LA i TS, zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną i praktyczną w/w dyscyplin, poznawaliśmy przepisy oraz wdrażaliśmy zasady BHP w sporcie.
b/ wychowawczy: uczyliśmy pozytywnych postaw i integracji w grupie, kształtowaliśmy postawy asertywne.
c/ rewalidacyjny: zdobywaliśmy umiejętności sportowe na miarę indywidualnych możliwości dzieci i młodzieży.
Bardzo dużo radości sprawiły wszystkim ćwiczenia nad brzegiem morza połączone z kąpielą w ciepłej morskiej wodzie. Na boisku trenowaliśmy technikę biegu, starty z bloków startowych, rzuty oszczepem, wytrzymałość. Korzystaliśmy także z basenów Ośrodka MILENIUM, ucząc się pływania, regenerując mięśnie, korzystając także z sauny a przede wszystkim korzystając z rur zjazdowych. Mogliśmy zwiedzić skansen - muzeum ze starymi okrętami oraz Kompleks Zieleniewo w którym każdy znalazł dla siebie ciekawy sprawdzian umiejętności. Tradycyjnie na zakończenie obozu zorganizowano chrzest dla dzieci, które pierwszy raz uczestniczyły w obozie UMKSN. Było to dla nich przeżycie, które zapamiętają do końca życia, tym bardziej, że musieliśmy wracać do hotelu podczas potężnej burzy i ulewy. Do hotelu dotarliśmy przemoczeni do majtek, goniąc po drodze uciekające potokami na jezdni klapki/japonki. Prowadzono zajęcia nie tylko zwiększające sprawność fizyczną, ale również zajęcia logopedyczne. Przeprowadzono także pogadanki na temat szkodliwości palenia tytoniu, picia alkoholu oraz zmniejszenia ilości czasu poświęcanego na korzystanie z telefonów komórkowych przez młodzież.
Włodzimierz Adamiak