sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

Gliwiczanki i Warszawiacy mistrzami Polski w Curlingu

W dniach 29-31 marca 2019 r. w Łodzi przeprowadzono Ogólnopolskie Zawody Niesłyszących w CurlinguPOWRÓT DO Aktualności

W dniach 29-31 marca 2019 r. w Łodzi przeprowadzono Ogólnopolskie Zawody Niesłyszących w Curlingu. Rozgrywki odbywały się w nowoczesnej hali Curlingowej przy ul. Śnieżnej 10 w Łodzi.

Celem imprezy była :
• Popularyzacja Curlingu w Polsce wśród niesłyszących,
• Organizacja i popularyzacja sportu niesłyszących w Polsce,
• Wyłonienie najlepszych zawodników i najlepszej drużyny w kraju,
• Integracja niesłyszących poprzez sport.

Organizatorami tej imprezy były Polski Związek Sportu Niesłyszących i Warszawski Klub Sportowy Głuchych „WARS”.

Impreza została sfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki za pośrednictwem Polskiego Związku Sportu Niesłyszących w Lublinie oraz ze środków własnych i Miasta Stołecznego Warszawy. Środki te zostały wykorzystane szczególności na zakwaterowanie i wyżywienie, wynajem torów curlingowych, obsługę sędziowską, obsługę techniczną zawodów, obsługę medyczną, ubezpieczenie, zakup pucharów i medali oraz sprzętu sportowego.

W zawodach uczestniczyły cztery kluby sportowe niesłyszących: „WARS” Warszawa, ŁKSG Łódź, POMORZE Gdańsk oraz „MIG” Gliwice, a także zaproszony został klub sportowy Old Curlers z Warszowic (Mistrz Polski +50). W rozgrywkach wzięło udział cztery drużyny kobiet oraz sześć drużyn mężczyzn. (15 kobiet i 25 mężczyzn).

Zawody sędziowało 4 sędziów natomiast opieką medyczną zajmował się Hubert Głagowski. Przyjezdnym uczestnikom zapewniono noclegi w hotelu „Boss”. Zawodnikom były podawane śniadania, obiady i kolacje.

W zawodach zarówno wśród drużyn kobiet, jak i wśród drużyn mężczyzn obowiązywał system gry „każdy z każdym”, a mecze były rozgrywane do ośmiu endów z ograniczeniem czasowym 90 minut. Wśród kobiet dwie najlepsze drużyny z grupy zagrały o 1 miejsce. Wśród mężczyzn zwycięzca meczów grupowych miał udział w finale, a drużyny które zajęły 2 i 3 miejsce w grupie zagrały o wejście do finału.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła drużyna „MIG Gliwice”, drugie miejsce „WARS Warszawa”, a trzecie miejsce „ŁKSG Łódź”. Natomiast w kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zdobyła drużyna „WARS Warszawa I”, drugie miejsce - „WARS Warszawa II”, a trzecie miejsce - „MIG Gliwice”.

Na zakończenie zawodów puchary, statuetki i dyplomy rozdawali: Tomasz Gumiński – Prezes WKSG „WARS”, Tomasz Włodarczyk – członek Zarządu Polskiego Związku Sportu Niesłyszących, Agnieszka Schroeder – sędzia, Adela Walczak – Prezes Curling Łódź, Kasper Knebloch –. Wiceprezes Curling Łódź.

Zawody zostały zorganizowane w sposób sprawny dzięki zaangażowaniu członków Zarządu Klubu, a także osób spoza Klubu (kierownictwa sekcji curlingowej PZSN). Impreza budziła duże zainteresowanie nie tylko wśród zawodników, ale również wśród kibiców. Po raz kolejny okazało się, że taka impreza sportowa to świetna okazja do rehabilitacji psychicznej, poznawczej i społecznej wśród niesłyszących osób, jako specyficznej grupy osób niepełnosprawnych tylko w zakresie komunikacji międzyludzkiej.

Realizacja zadania pozwoliła wyłonić najlepszych zawodników w Polsce. Wskazane jest powołanie kadry narodowej niesłyszących w tej dyscyplinie składającej się z ośmiu najlepszych mężczyzn i ośmiu najlepszych kobiet.

Dziękujemy Ministerstwu Sportu i Turystyki, Miastu Stołecznemu Warszawa oraz Polskiemu Związkowi Sportu Niesłyszących za pomoc w zorganizowaniu imprezy!

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim zawodnikom i kibicom dziękujemy za udział w sportowej imprezie.