polski
związek
sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

37. Kongres ICCD

37. Kongres ICCD
Sprawozdanie z 37. Kongresu ICCD w Belgradzie z dnia 27.06.2024POWRÓT DO Aktualności

Na początku obrad Kongresu Prezydent ICCD Philips Gardner przywitał oficjalnie 2 nowe kraje członkowskie Kostaryka oraz Grecja. Następnie minutą ciszy uczczono zmarłych zawodników i działaczy szachowych dziwnym trafem zapomniano o naszym Krzysztofie Michalczuku (niedopatrzenie ICCD). Dalsza część zebrania to tradycyjne punkty takie jak: wybór Komisji Skrutacyjnej, przyjęcie porządku obrad, sprawozdanie Zarządu ICCD za lata 2022-23 merytoryczne i finansowe, przyjęcie przez delegatów tychże sprawozdań itp. stałe punkty każdego Kongresu.

W dyskusji nad sprawozdaniami Prezydent ICCD pochwalił między innymi, Rybnik za organizację Jubileuszu 95-lecia klubu. Kolejnym punktem było zatwierdzenie na nowych członków ICCD – Ilan Dwek (Anglia) na sekretarza Generalnego ICCD oraz Moniki Kobylińskiej na członka ICCD. Monika została wybrana 2 głosami sprzeciwu (Szwajcaria, Litwa) Delegacja Polski wstrzymała się od głosu przy głosowaniu.

Kolejnymi sprawami dyskutowanymi na Kongresie było:
a/ Utworzenie przepisów i regulaminów ICCD (dotyczy IG, MŚ, ME)
b/ Stworzenie nowej witryny ICCD-archiwum
c/ Organizacja Jubileuszu 75-lecia ICCD
d/ Nadanie Złotej odznaki honorowej ICCD dla Aleksandra Kubina
e/ Nadanie tytułu GM ICCD dla Pawła Piekielnego
f/  Nadanie tytułu WIM ICCD dla naszej Zuzanny Łukasik
g/ Zatwierdzenie Klubowego Pucharu Europy w Sevilli w dn. 20.10-02.11.2024
h/ Zatwierdzenie Drużynowych ME w Split (Chorwacja) 5-13.04.2025
i/ Zatwierdzenie 21 Drużynowych MŚ w V. 2026 - Kostaryka (rezerwa-Walencja/Hiszpania)
j/ Przewodnicząca ICCD Europa - Marcinkievicienie (Litwa) przestawiła  dotychczasową działalność tej organizacji europejskiej za lata 2022-23.

Kolejną sprawą, która wywołała dłuższą dyskusję była sprawa wycofania się ICCD ze wspólnych z ICSD Światowych Igrzysk Głuchych i stworzenie coś podobnego co organizuje FIDE czyli Olimpiady Światowej Niesłyszących w szachach w miejsce MŚ organizowanej w cyklu 2 lub 4 letnim. Po wielu protestach zwłaszcza licznych reprezentacji Polski, Uzbekistanu, Kazachstanu i Ukrainy, postanowiono przełożyć ten projekt na Kongres ICSD, który odbędzie się na jesieni w Paryżu.

Po przerwie obiadowej w drugiej części Kongresu uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystości związane z Jubileuszem 75-lecia ICCD oraz z przygotowaną wystawą z działalności ICCD w tym okresie. Dużym plusem był polski akcent na tej wystawie obrazujący I Indywidualne MŚ w szachach w Zakopanym w roku 1956, oraz organizowane przez A. Kubina oraz St. Kornasiewicza i Jacka Laskę Indywidualne MŚ w roku 2000 również w Zakopanym. Ciekawostką było, że Poczta Polska wydała w roku 1956 dwa znaczki poświęcone  I MŚ mające obecnie dużą wartość filatelistyczną. Delegat na Kongres ICCD Aleksander Kubin otrzymał dyplom oraz złota odznakę ICCD (jako jedyny), kilku innych uczestników Kongresu otrzymało srebrne oraz brązowe odznaki ICCD i dyplomy. Impreza zakończyła się skromnym poczęstunkiem i wspaniałym tortem z logo ICCD.

Opracował
Aleksander Kubin

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.