polski
związek
sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

Obóz sportowy w Sianożętach - KKSG „Surdus” Kielce

Obóz sportowy w Sianożętach - KKSG „Surdus” Kielce
W dniach 18.07.- 01.08.2022 r. odbył się czwarty kolejny letni obóz sportowy nad morzem w SianożętachPOWRÓT DO Aktualności

W dniach 18.07.2022 r. - 01.08.2022 r. odbył się czwarty kolejny letni obóz sportowy nad morzem w Sianożętach – urokliwej, niewielkiej miejscowości, z piękną, dużą plażą. Obóz zorganizowany został przez Kielecki Klub Sportowy Głuchych SURDUS przy współpracy z Polskim Związkiem Sportu Niesłyszących w Lublinie finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Kielcach. W obozie wzięło udział 30 osób z niepełnosprawnością (w tym 16 kobiet i 14 mężczyzn), 9 wolontariuszy (w tym 7 kobiet i 2 mężczyzn) oraz 1 instruktor sportowy (mężczyzna). W dniu 17.07.2022 r. o godzinie 20:00 zaplanowane zostało w siedzibie klubu spotkanie organizacyjne podczas, którego każdy uczestnik zapoznany został z obowiązującym regulaminem obozu, a także z przestrzeganiem zasad higienicznych ze względu na różne zagrożenia w tym związane z możliwością zarażeniem COVID-19. Po zakończeniu spraw organizacyjnych około godz. 22:00 spod siedziby klubu wyruszyliśmy w daleką podróż. Do Ośrodka „SOLATOR” dotarliśmy około godz: 8:00 rano następnego dnia rozpoczynając pobyt śniadaniem. Po obfitym i smacznym jedzeniu uczestnicy zostali zakwaterowani w pokojach 2 osobowych. Pokoje posiadały pełny węzeł sanitarny (łazienki+wc), telewizory, czajniki, leżaki, parawany. W budynku hotelowym była dostępna sieć internetowa Wi-Fi. Podczas obozu serwowane były trzy posiłki dziennie (śniadania w formie stołu szwedzkiego, obiad z deserem oraz kolacja w formie stołu szwedzkiego). Jedzenie było bardzo urozmaicone smaczne i zdrowe z pewnością zaspokoiło wysublimowane gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

Każdy dzień obozu rozpoczynaliśmy poranną gimnastyką, która odbywała się na terenie ośrodka. Były biegi i ćwiczenia wzmacniająco - rozciągające przed śniadaniem. Podczas obozu realizowany był program obozu, który propagował sporty indywidualne i zbiorowe m.in.: spacery brzegiem morza z kijami nordic walking, tenis stołowy, siłownia zewnętrzna. Dużym zainteresowaniem cieszyły się jak co roku turnieje siatkówki, które na stałe wpisały się do planu każdego dnia. Urozmaicone zajęcia sportowe przyczyniły się do aktywnego zaangażowania wszystkich uczestników obozu mając na uwadze ograniczenia wiekowe oraz zdrowotne każdego z uczestników wyjazdu. To przyczyniło się do budowy ducha walki i dyscypliny w dążeniu do zdrowego trybu życia. Wieczorami zaś można było „wysilić mózg” dbając o rozwój intelektualny i ducha sportowej walki poprzez udział w emocjonujących grach szachowych i warcabowych, a także biorąc udział w kalamburach i innych. Dodatkowo organizowane były zajęcia rekreacyjne i kulturalne takie jak: zabawy taneczne, projekcje filmowe podczas których zaangażowani wolontariusze prezentowali swoje umiejętności w zakresie Polskiego Języka Migowego tłumacząc przekaz filmowy dla osób Głuchych. Była to doskonała forma udoskonalenia swoich umiejętności w zakresie języka migowego jak również wzajemnej integracji osób słyszących z Głuchymi. Ponadto organizowane były gry i zabawy świetlicowe, konkursy, zabawy taneczne, które cieszyły się dużym powodzeniem i zainteresowaniem.

W tym roku również wycieczka do Kołobrzegu była dużą atrakcją na, którą wszyscy udali się z ogromną radością pomimo faktu, że większość obozowiczów często odwiedzała Kołobrzeg, korzystając z rowerów, które były do całodziennej dyspozycji dla naszej grupy. Pierwszym punktem naszej wizyty w Kołobrzegu było tradycyjnie molo o długości 220 metrów. W tym dniu każdy nie odmówił sobie spaceru podczas, którego uczestnicy uwieczniali ten czas na pamiątkowych fotografiach. Kołobrzeg jest miejscem przyjaznym dla turystów, ponieważ panuje tu wspaniały klimat oraz dobra atmosfera. Atrakcjami Kołobrzegu tradycyjnie były: rejs statkiem, latarnia morska z której można podziwiać panoramę miasta, Muzeum Oręża Polskiego, w którym znajdują się ciekawe zbiory polskich militariów oraz Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion, który posiada pokaźną kolekcję sprzętu pancernego, piękna szeroka piaszczysta plaża, port jachtowy, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz inne atrakcje. Uczestnicy bardzo intensywnie ale i przyjemnie spędzili czas w przepięknym Kołobrzegu. Do Ośrodka wróciliśmy około godz 16:00 na przepyszny cieplutki obiad.

W ramach pobytu zaplanowaliśmy na początku wieczorek integracyjny przy grilu z muzyką i konkursami tanecznymi podczas, którego zarówno osoby słyszące jak i Głuche bawiły się cudownie, a już po 22:00 jak każdego dnia panowała cisza nocna i odpoczynek po intensywnym dniu.

Ponadto oprócz wycieczki do Kołobrzegu zorganizowany został kolejny ciekawy wyjazd do nadmorskiej miejscowości Mielno położonej na wybrzeżu Słowińskim, a także na północnym i zachodnim brzegiem jeziora Jamno. Wśród atrakcji turystycznych w Mielnie dużą popularnością wśród uczestników/uczestniczek wyjazdu cieszył się mieleński deptak prowadzący do głównego zejścia na plażę. To właśnie przy nim znajduje się charakterystyczny pomnik Morsa oraz swój bieg rozpoczyna około 1,5-kilometrowa Promenada Przyjaźni, przy której można zobaczyć Pomnik Lotników. Chętnie odwiedziliśmy również park nadmorski, w którym można podziwiać stare grodzisko słowiańskie, drewniane pomniki szyszek oraz bunkry wojenne. Atrakcją w Mielnie jest również przystań rybacka zlokalizowana w dzielnicy Unieście oraz jezioro Jamno, gdzie niektóre osoby skorzystały z możliwości popłynięcia rowerami wodnymi po jeziorze.

W ramach pobytu uczestnicy mogli każdego dnia korzystać z rowerów aktywnie zwiedzając przepiękną okolicę. Poruszając się po nadmorskiej ścieżce rowerowej. Dźwirzyno – Grzybowo – Kołobrzeg – Bagicz – Sianożęty – Ustronie Morskie. Cała trasa jest dość długa bo ma około 30 km i jej przejechanie zajmuje około 2 godziny w jedną stronę. Trasa jest stosunkowo prosta, bez większych górek, które mogłyby sprawić problem. Całość jest zbudowana ze świeżo położonej kostki więc jedzie się bardzo wygodnie. Co jednak jest najważniejsze trasa jest całkowicie odseparowana od ruchu samochodowego i w znacznej części biegnie tuż przy plaży.

Kolejną atrakcją obozu również tego roku były wyjścia do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Aquapark Helios w Ustroniu Morskim gdzie uczestnicy korzystali;
- z 6-cio torowego BASENU PLYWACKIEGO o następujących parametrach:
- wymiary 25 x 12,5 m- głębokość 1,2 – 1,8 m;
BASEN SZKOLENIOWO-REKREACYJNY - wymiary 13,70x12,5-15,30 m- głębność 0,9-1,25 m;
w basenie tym są:
- 2 torowa strefa nauki pływania o głębokości 0,90m
- 2 gejzery powietrzne
- 2 kaskady wodne z szeroką wylewką do masażu karku
- 2 stacje masażu wodno-powietrznego
- 4-stanowiskową ławkę z hydromasażem
- schody podwodne w wydzielonych punktach

Kąpielisko otwarte.
- 3 wanny z hydromasażem;
- Siłowni
- Bowling-u

Tego typu wyjścia do Ustronia Morskiego pokonywane były przez uczestników obozu maszerując z kijami nordic walking lub na rowerach w zależności od kondycji każdego z uczestników. Na koniec naszego pobytu zaplanowaliśmy wieczorek z różnymi konkursami na pożegnanie.

Wymierne rezultaty obozowe  to:
• zorganizowanie czasu wolnego dla osób niepełnosprawnych w czasie wakacji
• wypoczynek, sport i rekreacja,
• integracja grupy niepełnosprawnej,
• współdziałanie w zespole poprzez zabawę i sport,
• ogólna poprawa sprawności fizycznej i psychicznej.

Obóz sportowy również w tym roku w dobie tak niepewnego czasu budził w nas wszystkich dużą obawę czy wszystko zgodnie z planem uda się zrealizować, aby wszyscy wrócili do własnych domów zdrowi i bezpieczni. Czas epidemii, a teraz czas konfliktu zbrojnego jest dla nas bardzo trudny, bo żyjemy w dużym obciążeniu. Tegoroczny Obóz Sportowo-Rekreacyjny był nam wszystkim bardzo potrzebny aby zadbać o własną kondycję oraz wzajemną integrację. Te dwa tygodnie były nam wszystkim bardzo potrzebne. Wspaniały aktywnie spędzony czas pozwala nam wrócić do własnych domów z dużą dawką pozytywnej energii.

Obóz na długo zapadnie w pamięci uczestników, a zdjęcia, kroniki oraz strona internetowa Stowarzyszenia będą przypominały chwile obozowego życia. Dzięki wsparciu finansowemu i pomocy otrzymanej ze środków publicznych uczestnicy z niepełnosprawnościami oraz wolontariusze mogli przeżywać kolejną swoją słoneczną przygodę nad Polskim morzem. Za ten cudownie spędzony czas serdecznie dziękujemy - Uczestnicy obozu oraz Zarząd Kieleckiego Klubu Sportowego ”SURDUS”

Zdaniem Kieleckiego Klubu Sportowego Głuchych „SURDUS” całokształt zrealizowania zadania spełnił oczekiwania, czego dowodem po przeprowadzonym podsumowaniu pobytu było ogólne zadowolenie wszystkich uczestniczek/uczestników obozu, którzy stwierdzili, że w przyszłości chętnie wezmą udział w tej formie rehabilitacji społecznej. Postawione cele obozu zostały osiągnięte, a program zrealizowany. Mamy nadzieję, że praca treningowa oraz wolontariuszy wykonana podczas obozu pozytywnie wpłynie na zdrowie i formę uczestników obozu.

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.