sportu
niesłyszących
zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzenia naszego profilu nafacebooku

Koszykarki Świt-u Wrocław bezkonkurencyjne i zdobywczyniami Pucharu Polski

W dniach 18-20 października 2019 r. w Olsztynie odbył się Ogólnopolski Turniej Pucharu Polski w koszykówce kobietPOWRÓT DO Aktualności

W dniach 18-20 października 2019 r. w Olsztynie odbył się Ogólnopolski Turniej Pucharu Polski w koszykówce kobiet. Głównym organizatorem był Polski Związek Sportu Niesłyszących w Lublinie a współorganizatorem W-MKSN Warmig w Olsztynie. Udział wzięły 4 zespoły: Świt Wrocław, IG Warszawa, Spartan Lublin i ŁKSG Łódź. Zawodniczki zostały zakwaterowane w Hotelu Na Skarpie w Olsztynie przy ul. Gietkowskiej. Mecze odbywały się w hali UWM w Olsztynie. Pierwszy mecz w sobotę o godz. 12.00 pomiędzy ŁKSG a IG został zakończony pewnym zwycięstwem łodzianek. Tylko w pierwszej kwarcie warszawianki stawiały zacięty opór, w pozostałych kwartach pełna kontrola zawodniczek ŁKSG. Najskuteczniejszą zawodniczką tego meczu była Dominika Szczygieł (30 pkt). Drugie spotkanie Spartan – Świt od początku do końca meczu bezdyskusyjna przewaga obrończyni PP z 2018 i wynik 72:24 dla wrocławianek. Najwięcej punktów w tym meczu zdobyła niezawodna Matylda Dobejko (23 pkt). Trzeci mecz, który miał być najbardziej emocjonujący i decydujący kto wygra tegoroczny PP pomiędzy Świt a ŁKSG zakończył się bardzo wysokim zwycięstwem zawodniczek z Wrocławia 101:40. W każdych kwartach Świt posiadał przygniatającą przewagę, mimo prowadzenia w pierwszej kwarcie 7:0 przez zawodniczek ŁKSG. Drużynę do zwycięstwa poprowadziła ponownie Matylda Dobejko (31 pkt), dla pokonanej drużyny najwięcej punktów zdobyła najlepsza w drużynie z Łodzi Dominika Szczygieł (21 pkt). Kolejny czwarty mecz a zarazem o brązowy medal PP pomiędzy IG a Spartan, zakończył się zwycięstwem lublinianek. Zadecydowała druga kwarta, gdzie IG wyraźnie uległy 8:16. Najskuteczniejsze zawodniczki tego meczu Sara Twardowska z IG i Marta Figiel ze Spartana zdobyły po 28 pkt.

W niedzielnych meczach bez historii, zwycięstwa faworytek Świt nad IG i ŁKSG nad Spartan. Najbardziej ciekawym akcentem tego PP był właśnie ostatni mecz. Przed ostatnim spotkaniem najskuteczniejszą zawodniczką była Matylda Dobejko z 80 punktami. Zawodniczka z Łodzi Dominika Szczygieł na 7 sekund przed końcem meczu miała 79 punktów. W ostatniej akcji meczu została sfaulowana i wykonywała 2 rzuty osobiste. Zachowała zimną krew, nie zmarnowała szansy i przypieczętowała zwycięstwo w klasyfikacji najlepszej punktującej turnieju (81 pkt).
Po zakończeniu zwodów zostały wręczone nagrody. Puchary i dyplomy oraz indywidualne statuetki. MVP zawodów została Matylda Dobejko. Najwięcej punktów zdobyła Dominika Szczygieł 81 pkt. Trener koordynator koszykówki Maciej Jacyna wraz z sędziami wytypowali najlepszą piatkę turnieju (Twardowska, Głuszek, Dobejko, Bigaj, Szczygieł).
Obecna na turnieju była trenerka kadry Polski Karolina Burkiewicz, która chwaliła wysoki poziom zawodów.
W-MKSN Warmig pragnie podziękować Ministerstwu Sportu i Turystki w Warszawie i Polskiemu Związku Sportu Niesłyszących w Lublinie za współpracę.

MVP: Matylda Dobejko (Świt Wrocław)
Najlepsza punktująca: Dominika Szczygieł (ŁKSG Łódź)